10 Eylül 2015 Perşembe

Kapı İçi Kumaşları Yeniliyoruz

Evet kapı içi kumaşlarımız ne zamandır sıkıntılı idi yılların getirdiği yorgunluk ile yer yer atmalar deformeler vs. gözüme batıp duruyordu.

Öncelikle bir döşemeciye yaptırmayı düşündüm, ancak gerek işin Alfa Romeo olması, gerekse ustaya git-sıra-gün al-başında bekle vs. git gel +maliyet vs.  düşününce hazır zaman var
İken kendim yapabilirim fikrinin doğması uzun sürmedi.

Öncelikle 156 kapı içlerindeki kumaşın bulunduğu üçgen parça kapı pandizotuna içeriden kaynaklı yani vida ile sökeyim o parçayı tezgahta kaplarım olayı maalesef yok ya sökecek sonra tekar
kaynaklayacaksınız ya da benim gibi sökmeden işinizi göreceksiniz.

Malzemelerimiz;

Yeter miktarda döşemelik kumaş.
-          İlla oto döşemecilerine gitmenize gerek yok her hangi bir mefruşatçıdan zevkinize göre kumaş seçebilirsiniz, maliyet 2 metre için 10-15 TL yi geçmez.

Kumaş yapıştırıcısı.
-          Özellikle kumaş için olanlar yanında kumaşa uygun genel amaçlı yapıştırıcılardan kullanabilirsiniz, ben Pattex kontakt kullandım.

Kenarlar İçin Fitil.
-          Bu kısmı biraz fıkra gibi oldu, kaplama bitince etrafına fitil çekme niyetindeydim bu amaçla sağda solda ince fitil aramaya başladım. Şuydu buydu derken amacıma uygun fitil bulamadım, önerilen hep kabin içinde dekor amaçlı kullanılan metresi bayağı tuzlu olanlardı sonunda bir tavsiye ile gittiğim döşemecide derdimi anlatırken duvarda asılı koltuk kılıfı çantasının kenarını tutup “usta bu incelikte ki fitilden” dediğimde ustanın “abi o çantalardan 2-3 tane boş var al para istemez” dediği an ile “işte bu fitilleri kullanabilirim” dediğim an çakra olduk J  evet boş döşemecilerin işine yaramayan kenarı fitilli koltuk kılıfı çantalarının fitillerini 5 dk da çantadan sıyırarak bedava kullanabilirsiniz bu fitillerin özelliği orta kısımlarındaki çıkıntıları istediğiniz yere sıkıştırarak sabitlemek için kullanabilirsiniz.

Eski kumaşımız.
-          Eski kumaşımız sakın ola atmıyoruz zira kalıp çıkarmak için elimizdeki tek malzeme bunlar.

Diğer Malzemelerimiz.
-          Tutkal sürmek için fırça,
-          Tutkalı kıvamda tutmak için bir miktar selilozik tiner,
-          Kumaşın kenarlarını sıkıştırmak için bağlama mızrabı benzeri ince plastik ya da ahşap parça,
-          Kumaştaki boşlukları almak için 10-15cm lik cetvel ya da benzeri sert malzeme.
-          Fitili yapıştırmak için japon yapıştırıcısı ( Bond 502)
-          Kesmek için maket bıçağı / makas
-          Sağı solu batırmamak için uygun bir kap,  Bu işlemi yapmak için gereken zaman biraz sürpriz şekilde çıktığı için fotoğraflama şansım olmadı maalesef ama dilim döndüğünce adım adım anlatmaya çalışacağım.1-      Öncelikle eski kumaşlarımızı yenilerin üzerine serip kalıp olarak kesiyoruz. Burada birebir değil de 1-2mm dar keserseniz iyi olur yoksa uçlarını sokmak zorlaşıyor.

2-      Daha sonra küçük bir kaba tutkalımızı döküp biraz tiner ile kıvama getiriyoruz bunun yapmamın sebebi biz işlem yaparken tutkal fırça ile zor sürülecek şekilde sertleşiyor amaç bunun önüne geçmek.

3-      Tutkalımızı kapı pandizotumuza eşit miktarda dağılacak şekilde sürüyoruz, kenarlara biraz daha az sürüyoruz zira kumaşı önce ortadan tutturup kenarlardan sıkıştıracağız taşmamalı

4-      O yüzden tutkalı da bol bol sürmemeliyiz yoksa kumaş aşırı emer ve diğer taraftan kusar, dikkatlice ayarında sürerek kumaşı kapıya sabitliyoruz sonra hafif hafif çok bastırmadan boşluk kalmayacak şekilde cetvelimiz ile geziniyoruz.

5-      Kumaşın Kenarları pandizotun ek yerlerinden içeri doğru adım adım sıkıştırarak ilk yarıyı bitiriyoruz.

6-      Burada sizi zorlayacak olan kapının dışa doğru olan tarafının gerginliği ve kumaş ayarıdır kumaşın bu kısma kısa gelmemesine dikkat.

7-      Bu şekilde 1 gün bırakıyoruz, bu 1 gün sonunda fitil istemiyor iseniz sizin için işlem bitmiş demektir. Fitil çekecek iseniz devam.

8-      Bu kısmı 2 kişi yapar iseniz çok iyi olur.

9-      Çıkardığımız fitilleri mümkünse fön makinası ile yumuşatın ya da benim gibi biraz güneşte bırakın aynı etkiyi yapar ki eğip bükerken zorlanmayın.   1-  Önce fitil ile ölçü alıyoruz eğilip bükülecek yerleri işaretliyor birleşme yerine karar veriyoruz, ben kapı yanı en alt köşe olarak ayarladım.

1 2-   İşaretlediğimiz bükülecek kısımların iç taraflarından bir parçayı fitili koparmadan dikkatlice kesiyoruz.

1 3-   Fitilin çıkıntılarına azar azar ve dikkatlice japonu sürüp aynı dikkat ile kurumadan çerçeve şeklinde adım adım ekyerinden sokarak fitili sabitliyoruz, bu kısım biraz sinir bozucu olabiliyor zira her adımda yapıştırıcının kuruyup sabitlenmesi için bekliyoruz o yüzden sabır istiyor.


1   İşlem bittiğinde aşağıdaki görüntüler elde ediliyor 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder